СумДУ реалізовує свою діяльність за моделлю кращих світових університетів та сприйняв у якості одного із пріоритетів зразок передусім північно-американських університетів, де студентам будь-якої спеціальності (у СумДУ їх 55) активно пропонується самовизначення для спортивного самовдосконалення. Тому в університеті органічно поєднуються і масовий спорт, і спортивно-оздоровчий та реабілітаційний напрям, і спорт високих досягнень.
Успішність студентів-спортсменів СумДУ на всеукраїнських та міжнародних спортивних аренах визначається адекватним вибором мети й завдань щодо розвитку університетського спорту, організаційних форм і засобів удосконалення спортивної інфраструктури та допоміжної матеріально-технічної бази, а також створенням умов здобувачам освіти для занять спортом.
Сучасна спортивна інфраструктура СумДУ – це 40 діючих спортивних об’єктів, серед яких: потужний спортивний комплекс – Палац студентського спорту, Центр пляжного волейболу, стадіони, майданчики зі штучним покриттям, 3 плавальні басейни, стрілецький тир, спеціалізовані спортивні зали, водно-веслувальна і лижна бази та позаміська спортивно-оздоровча база «Універ». На матеріально-технічній базі СумДУ діють два Центри олімпійської підготовки спортсменів – «Державний центр олімпійської підготовки з пляжного волейболу» та «Державний Східний центр олімпійської підготовки легкоатлетів України», в яких, серед інших спортсменів, тренуються студенти-спортсмени та працюють за сумісництвом тренери спортивного клубу університету. Спортивна інфраструктура, наявність готелю-гуртожитку для проживання спортсменів, комплексу громадського харчування, басейнів, саун, Центру спортивної медицини в Університетській клініці СумДУ забезпечують умови для підготовки, відновлення та реабілітації висококваліфікованих спортсменів. Спортивні споруди СумДУ є основною тренувальною та змагальною базою для 600 юних спортсменів ДЮСШ, які займаються плаванням, легкою атлетикою, єдиноборствами, кіберспортом, веслуванням, спортивними іграми, технічними (судномодельний, авіамодельний), зимовими та іншими видами спорту. Із них щорічно біля 50 спортсменів обирають СумДУ для професійної освіти та продовження спортивної кар’єри.
У планах ректорату на 2022 рік – реконструкція і створення нових спортивних об’єктів, на яких матимуть змогу займатися спортом як студенти університету, так і спортсмени національних збірних команд України.
Спортивну роботу організовує спортивних клуб, за останні роки в якому створено 9 спортивних центрів за профілем спортивних спеціалізації, які займаються розвитком 42 видів спорту та забезпечують роботу 85 спортивних секцій. Самі популярні види спорту в університеті – спортивні ігри. Студентські збірні команди СумДУ змагаються на спортивних аренах України з баскетболу бадмінтону, волейболу, пляжного волейболу, гандболу, настільного тенісу, регбі, футзалу, футболу, флорболу хокею на траві у професійних та аматорських лігах. Значна кількість здобувачів освіти займається легкою атлетикою, плаванням, спортивними єдиноборствами та зимовими видами спорту.
300 студентів-спортсменів, легкоатлетів, лижників-гонщиків, біатлоністів, стрілків із луку, дзюдоїстів та представників ігрових видів спорту входять до складу обласних студентських та національних збірних команд України.
190 студентів-спортсменів СумДУ – призери міжнародних змагань. Із них: 60 осіб – призери Всесвітніх Універсіад та міжнародних студентських змагань; 23 – учасники і призери Олімпійських ігор (назавжди в історію розвитку спорту в СумДУ увійшли перемоги на Олімпійських іграх у Лондоні-2012 – Тарас Шелестюк, бронзова медаль, бокс та Олімпіада «Сочі-2014» – Юля Джіма, біатлон – золота медаль, Валя Семеренко – біатлон, золота та срібна медалі, Віта Семеренко – біатлон, золота медаль).
За останні три роки 125 студентів і магістрантів вибороли титули чемпіонів і призерів на чемпіонатах Кубків світу і Європи, міжнародних студентських спортивних змаганнях.Найбільшу кількість перемог здобули: легкоатлети Гуцол Євген, Забуженко Єдуард; дзюдоїсти Антіпіна Анастасія, Манукян Геворг, Чистякова Наталія, Цюх Дмитро; біатлоністи Цимбал Богдан, Івченко Євген та багато інших видатних спортсменів. Знаковими подіями для СумДУ на міжнародних змаганнях стали: Всесвітня Літня Універсіада–2019, Миколенко Марія – легка атлетика, золота медаль; Родіонова Поліна та Овчинніков Артем – стрільба з лука, 3 «бронзи»; Європейські ігри з єдиноборств серед студентів–2019, дзюдо, Хомула Артем – золота медаль, Самотуг Кирило – «срібло».
Збірні команди університету є успішними учасниками Всеукраїнських Універсіад, на яких вони три роки поспіль були призерами змагань у загальнокомандному заліку.
СумДУ – чемпіон загальнокомандної першості Всеукраїнської зимової Універсіади-2019, срібний призер Всеукраїнської Літньої та Зимової універсіади у 2021 році, а з 2017 по 2021 роки – чемпіон Літньої Універсіади серед найбільших за контингентом університетів України.
150 іноземних громадян, які є студентами СумДУ, відвідують спортивні секції з єдиноборств, спортивних ігор, легкоатлетичних, зимових та водних видів спорту. Більше 100 студентів-іноземців – призери спортивних спартакіад та чемпіонатів із футзалу, футболу, гандболу, волейболу, настільного тенісу та бадмінтону.
Щорічно в університеті проходить Універсіада СумДУ з 18 видів спорту. Збірні команд факультетів та інститутів змагаються за призові місця в особистій та командній першості. СумДУ – багаторазовий чемпіон у комплексному заліку усіх студентських спортивних змагань серед ЗВО Сумської області та м. Суми.
Медичне обслуговування студентів, які займаються спортом, забезпечує Університетська клініка СумДУ, на базі якої працює Центр спортивної медицини. Цей структурний підрозділ здійснює медичний супровід спортсменів, членів збірних команд України, впроваджує заходи сучасної діагностики і профілактики травматизму та захворювань.
Сумський державний університет у складних умовах пандемії розвиває рухову активність серед студентської молоді засобами фізичної культури і спорту як невід’ємну складову освітніх компетентностей здобувачів вищої освіти, створює умови для забезпечення оздоровлення і медичного обслуговування студентів на власній матеріально-технічній базі, реалізує соціальні проекти з фізкультурно-оздоровчої роботи, надає спортивні та оздоровчі послуги населенню. Усі спортсмени збірних команд університету, тренери та працівники спортивних споруд на 100% вакциновані, що дає їм змогу бути активними учасниками безперервного спортивного процесу та забезпечити успішну роботу спортивних секцій.
ВИДАТНА СПОРТИВНА ПОДІЯ ДЛЯ СУМДУ У 2021 РОЦІ
ЛІТНІ ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ 2021:
Серед українських олімпійців у складі національної збірної на Олімпійських іграх у Токіо - 5 здобувачів освіти СумДУ та 6 випускників університету. Вони б змагалися в таких видах спорту як легка атлетика, боротьба дзюдо, вільна боротьба, стрільба з луку.
Представляємо спортивне обличчя наших олімпійців
1. Анастасія Турчин, аспірантка ННІ БіЕМ
Вид спорту: боротьба дзюдо
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: вагова категорія «до 78 кг»
Найкращі досягнення: Багаторазова переможниця та призерка європейських чемпіонатів та престижних міжнародних змагань
2. Ігор Мусієнко, аспірант ННІ БіЕМ
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: штовхання ядра
Найкращі досягнення: Багаторазовий чемпіон України, призер міжнародних змагань.
3. Едуард Забуженко, студент спеціальності «Фізична культура і спорт» МІ
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: спортивна ходьба на 20 км
Найкращі досягнення: Багаторазовий чемпіон України, чемпіон Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій
4. Олександр Погорілко, студент спеціальності «Фізична культура і спорт» МІ
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України
Вид олімпійської програми: змішана естафета 4х400 м
Найкращі досягнення: Багаторазовий чемпіон України, призер міжнародних змагань.
5. Олександр Колдовський, аспірант спеціальності «Фізична культура і спорт» МІ
Вид спорту: вільна боротьба
Спортивне звання: майстер спорту України
Вид олімпійської програми: резервний, вагова категорія «до 125 кг»»
Найкращі досягнення: Багаторазовий чемпіон України, призер міжнародних змагань
6. Марія Миколенко, випускниця 2020 року, Факультет іноземної філології та соціальних комунікацій, аспірантка ННІ БіЕМ
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: біг на 400 м з бар’єрами
Найкращі досягнення: Чемпіонка всесвітньої Універсіади,
7. Анастасія Бризгіна, випуск 2020 року, спеціальність «Фізична культура і спорт» МІ
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: біг на 400 м
Найкращі досягнення: Бронзова призерка чемпіонату Європи
8. Вікторія Калюжна, випускниця 2018, факультет іноземної філології та соціальних комунікацій
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: біг на 10 000 м
Найкращі досягнення: Багаторазова чемпіонка України, призерка міжнародних змагань
9. Олексій Гунбін, випускник 2018 року, спеціальність «Фізична культура і спорт» Мед. інституту, до цього - факультет технічних систем та енергоефективних технологій.
Вид спорту: стрільба з лука
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: особисті змагання
Найкращі досягнення: Бронзовий призер чемпіонату світу
10. Кеджау Ньябалі, випускник 2017 року, факультет економіки та менеджменту
Вид спорту: боротьба дзюдо
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: вагова категорія «до 90 кг»
Найкращі досягнення: Багаторазовий призер престижних міжнародних змагань
11. Сергій Смелик, випускник 2015, факультет економіки та менеджменту
Вид спорту: легка атлетика
Спортивне звання: майстер спорту України міжнародного класу
Вид олімпійської програми: біг на 200 м
Найкращі досягнення: Чемпіон Європейських ігор та всесвітньої Універсіади
Участь студентів-спортсменів СумДУ в змаганнях за останні роки | |||||
Літня Універсіада | 2013 | 2015 | 2017 | 2019 | 2021 |
Боротьба греко-римська | + | ||||
Бокс | + | ||||
Настільний теніс | + | + | + | + | |
Боротьба вільна | + | ||||
Боротьба самбо | + | ||||
Легка атлетика | + | + | + | + | + |
Регбі (ч) | + | + | |||
Регбі (ж) | + | ||||
Гандбол (ж) | + | + | + | ||
Баскетбол (ч) | + | + | + | + | |
Баскетбол (ж) | + | + | + | ||
Волейбол (ч) | + | + | + | + | |
Волейбол (ж) | + | + | |||
Плавання | + | + | + | + | + |
Гандбол (ч) | + | + | + | ||
Футбол (ч) | + | + | + | ||
Футбол (ж) | + | + | + | + | |
Дзюдо | + | + | + | + | + |
Тхеквандо (ВТФ) | + | ||||
Веслування на б/к | + | + | |||
Шахи | + | ||||
Волейбол пляжний | + | ||||
Бадмінтон | + | + | |||
Спортивна аеробіка | + | ||||
Важка атлетика | + | ||||
Стрільба з лука | + | + | + | ||
Баскетбол (3 х 3) | + | ||||
Зимова Універсіада | 2019 | 2021 | |||
Біатлон | + | + | |||
Лижні перегони | + | + | |||
Командні змагання | |||||
Студентські чемпіонати/ігри | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
Волейбольна студентська ліга (чоловіки) | + | + | |||
Волейбольна студентська ліга (жінки) | + | ||||
Баскетбол студентська ліга (чоловіки) | + | + | |||
Баскетбол 3х3 студентська/молодіжна ліга (ч / ж) |
+ | + | + | ||
ЧУ з футзалу серед студентів | + | + | + | ||
Всеукраїнські студентські ігри з флорболу | + | ||||
ЧУ з паурліфтінгу серед студентів | + | ||||
Всеукраїнські студентс. змагання Cool race | + | ||||
Всеукраїнські студентські пляжні ігри | + | ||||
Команди СумДУ в чемпіонатах України | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
Баскетбол чоловіки | + | + | + | + | |
Гандбол (чоловіки) | + | + | + | + | |
Гандбол (жінки) | + | + | + | ||
Настільний теніс (жінки) | + | + | |||
Футзал (чоловіки) | + | + | |||
Волейбол (чоловіки) | + | + | + | + |