СумДУ реалізовує свою діяльність за моделлю кращих світових університетів та сприйняв у якості одного із пріоритетів зразок передусім північно-американських університетів, де студентам будь-якої спеціальності (у СумДУ їх 55) активно пропонується самовизначення для спортивного самовдосконалення. Тому в університеті органічно поєднуються і масовий спорт, і спортивно-оздоровчий та реабілітаційний напрям, і спорт високих досягнень.
Успішність студентів-спортсменів СумДУ на всеукраїнських та міжнародних спортивних аренах визначається адекватним вибором мети й завдань щодо розвитку університетського спорту, організаційних форм і засобів удосконалення спортивної інфраструктури та допоміжної матеріально-технічної бази, а також створенням умов здобувачам освіти для занять спортом.
Сучасна спортивна інфраструктура СумДУ – це 40 діючих спортивних об’єктів, серед яких: потужний спортивний комплекс – Палац студентського спорту, Центр пляжного волейболу, стадіони, майданчики зі штучним покриттям, 3 плавальні басейни, стрілецький тир, спеціалізовані спортивні зали, водно-веслувальна і лижна бази та позаміська спортивно-оздоровча база «Універ». На матеріально-технічній базі СумДУ діють два Центри олімпійської підготовки спортсменів – «Державний центр олімпійської підготовки з пляжного волейболу» та «Державний Східний центр олімпійської підготовки легкоатлетів України», в яких, серед інших спортсменів, тренуються студенти-спортсмени та працюють за сумісництвом тренери спортивного клубу університету. Спортивна інфраструктура, наявність готелю-гуртожитку для проживання спортсменів, комплексу громадського харчування, басейнів, саун, Центру спортивної медицини в Університетській клініці СумДУ забезпечують умови для підготовки, відновлення та реабілітації висококваліфікованих спортсменів. Спортивні споруди СумДУ є основною тренувальною та змагальною базою для 600 юних спортсменів ДЮСШ, які займаються плаванням, легкою атлетикою, єдиноборствами, кіберспортом, веслуванням, спортивними іграми, технічними (судномодельний, авіамодельний), зимовими та іншими видами спорту. Із них щорічно біля 50 спортсменів обирають СумДУ для професійної освіти та продовження спортивної кар’єри.
У планах ректорату на 2023 рік – реконструкція спортивних об’єктів, на яких матимуть змогу займатися спортом як студенти університету, так і спортсмени національних збірних команд України; удосконалення англомовної підготовки для надання послуг іноземним спортсменам; надання послуги із вдосконалення фізичної підготовки осіб, які мають проходити тести з оцінювання фізичної здібностей при працевлаштуванні до силових структур.
Спортивну роботу організовує спортивних клуб, за останні роки в якому створено 9 спортивних центрів за профілем спортивних спеціалізації, які займаються розвитком 42 видів спорту та забезпечують роботу 85 спортивних секцій. Самі популярні види спорту в університеті – спортивні ігри. Студентські збірні команди СумДУ змагаються на спортивних аренах України з баскетболу бадмінтону, волейболу, пляжного волейболу, гандболу, настільного тенісу, регбі, футзалу, футболу, флорболу хокею на траві у професійних та аматорських лігах. Значна кількість здобувачів освіти займається легкою атлетикою, плаванням, спортивними єдиноборствами та зимовими видами спорту.
300 студентів-спортсменів, легкоатлетів, лижників-гонщиків, біатлоністів, стрілків із луку, дзюдоїстів та представників ігрових видів спорту входять до складу обласних студентських та національних збірних команд України.
190 студентів-спортсменів СумДУ – призери міжнародних змагань. Із них: 60 осіб – призери Всесвітніх Універсіад та міжнародних студентських змагань; 23 – учасники і призери Олімпійських ігор (назавжди в історію розвитку спорту в СумДУ увійшли перемоги на Олімпійських іграх у Лондоні-2012 – Тарас Шелестюк, бронзова медаль, бокс та Олімпіада «Сочі-2014» – Юля Джіма, біатлон – золота медаль, Валя Семеренко – біатлон, золота та срібна медалі, Віта Семеренко – біатлон, золота медаль).
За останні три роки 125 студентів і магістрантів вибороли титули чемпіонів і призерів на чемпіонатах Кубків світу і Європи, міжнародних студентських спортивних змаганнях.Найбільшу кількість перемог здобули: легкоатлети Гуцол Євген, Забуженко Єдуард; дзюдоїсти Антіпіна Анастасія, Манукян Геворг, Чистякова Наталія, Цюх Дмитро; біатлоністи Цимбал Богдан, Івченко Євген та багато інших видатних спортсменів. Знаковими подіями для СумДУ на міжнародних змаганнях стали: Всесвітня Літня Універсіада–2019, Миколенко Марія – легка атлетика, золота медаль; Родіонова Поліна та Овчинніков Артем – стрільба з лука, 3 «бронзи»; Європейські ігри з єдиноборств серед студентів–2019, дзюдо, Хомула Артем – золота медаль, Самотуг Кирило – «срібло».
Збірні команди університету є успішними учасниками Всеукраїнських Універсіад, на яких вони три роки поспіль були призерами змагань у загальнокомандному заліку.
СумДУ – чемпіон загальнокомандної першості Всеукраїнської зимової Універсіади-2019, срібний призер Всеукраїнської Літньої та Зимової універсіади у 2021 році, а з 2017 по 2021 роки – чемпіон Літньої Універсіади серед найбільших за контингентом університетів України.
У 2022 році при виконані запланованих і скорегованих завдань вдалося:
- підготувати тренерів та інструкторів спортивного клубу до виконання своїх обов’язків в умовах карантину та воєнного стану;
- розробити та запровадити курсову підготовку інструкторів із плавання для надання платних послуг у басейнах;
- організувати та провести волонтерські, соціально-спортивні та спортивно масові заходи, в яких були задіяні студенти, тренери та волонтери;
- взяти участь в організації і проведенні фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів під егідою Спортивної студентської спілки України;
- підготувати команди СумДУ дляучасті: у VI Європейських університетських іграх 2022 р.; у чемпіонаті світу з єдиноборств у 2022 р.; у зимовій всеукраїнській Універсіаді 2022 р.
- підготувати до участі у ХХХІ Всесвітній зимовій Універсіаді, яка відбулась у Лейк-Плесиді (США), 4 студента-спортсмена (2 біатлоніста, 2 лижника). Друге місце у гонці переслідування з біатлону здобув студент факультету ТеСЕТ Дмитрій Грущак;
-запровадити розвитокпляжних видів спорту (пляжний гандбол, пляжний бейсбол)та сприяти розвитку кіберспорту та відтворити «Шкільну футзальну лігу СумДУ».
Щорічно в університеті проходить Універсіада СумДУ з 18 видів спорту. Збірні команд факультетів та інститутів змагаються за призові місця в особистій та командній першості. СумДУ – багаторазовий чемпіон у комплексному заліку усіх студентських спортивних змагань серед ЗВО Сумської області та м. Суми.
Медичне обслуговування студентів, які займаються спортом, забезпечує Університетська клініка СумДУ, на базі якої працює Центр спортивної медицини. Цей структурний підрозділ здійснює медичний супровід спортсменів, членів збірних команд України, впроваджує заходи сучасної діагностики і профілактики травматизму та захворювань.
Сумський державний університет працював у складних умовах пандемії та продовжує свою роботу навіть у важкий час війни, розвиваючи рухову активність серед студентської молоді засобами фізичної культури і спорту як невід’ємну складову освітніх компетентностей здобувачів вищої освіти, створює умови для забезпечення оздоровлення і медичного обслуговування студентів на власній матеріально-технічній базі, реалізує соціальні проекти з фізкультурно-оздоровчої роботи, надає спортивні та оздоровчі послуги населенню.
ВИДАТНА СПОРТИВНА ПОДІЯ ДЛЯ СУМДУ У 2023 РОЦІ
VI Європейськіуніверситетські ігри
м. Лодзь (Польща)
№ |
Прізвище, ім’я, по-батькові |
Факультет |
Результат |
Дзюдо: |
|||
1 |
Ляшук Дарина Володимирівна |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
Бронзовапризерка, Чемпіон в командній боротьбі |
2 |
ЧеркайОлександр Олександрович |
Факультет іноземної філології та соціальних комунікацій |
18 місце, Чемпіон в командній боротьбі |
3 |
СамотугКирил Віталійович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
Срібний призер |
4 |
Голобородько Микита Андрійович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
5 місце, Чемпіон в командній боротьбі |
5 |
Шугалєєв Антон Сергійович |
Факультет іноземної філології та соціальних комунікацій |
Бронзовий призер |
6 |
Колобов Владислав Валерійович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
34 місце, Чемпіон в командній боротьбі |
7 |
Галака Олексій Вадимович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
Бронзовий призер |
8 |
Федорченко Ярина В’ячеславівна |
Факультет технічних систем та енергоефективних технологій |
12 місце |
9 |
Антіпіна Анастасія Олександрівна |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
Чемпіонка Європейських університетських ігор |
10 |
Чистякова Наталія Вадимівна |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
Срібна призерка, Чемпіон в командній боротьбі |
11 |
Гоман Христина Костянтинівна |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
Бронзова призерка, Чемпіон в командній боротьбі |
12 |
Тренер - Колесніченко Сергій Олександрович |
||
Пляжний гандбол: |
|||
1 |
Чернявський Богдан Андрійович |
Навчально-науковий інститут Права |
4 місце |
2 |
КолесниковОлександр Олександрович |
Факультет технічних систем та енергоефективних технологій |
4 місце |
3 |
Перекупко Богдан Андрійович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
4 місце |
4 |
Чеботар Іван Сергійович |
Факультет електроніки та інформаційних технологій |
4 місце |
5 |
Герус Олександр Олегович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
4 місце |
6 |
Ярошенко Андрій Петрович |
Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту |
4 місце |
7 |
П’ятак Олексій Сергійович |
Класичний фаховий коледж Сумського державного університету (м.Конотоп) |
4 місце |
8 |
Заєць Олексій Геннадійович |
Факультет технічних систем та енергоефективних технологій |
4 місце |
9 |
ЧайкаВладиславПавлович |
Факультет технічних систем та енергоефективних технологій |
4 місце |
10 |
Тренер – Кунпан Максим Олександрович |
||
Пляжний волейбол (чоловіки та жінки): |
|||
1 |
Удовенко Катерина Андріївна |
Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту |
4 місце |
2 |
Тарасенко Єлизавета Олексіївна |
Навчально-науковий медичний інститут |
4 місце |
3 |
Ангелов Микита Валерійович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
9 місце |
4 |
Євдокимов Євген Миколайович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
9 місце |
5 |
Тренер – Самодай Валерій Іванович |
||
Карате: |
|||
1 |
ГейкоАннаІгорівна |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
5 місце |
2 |
Тренер – Угніч Ігор Валентинович |
|
|
Волейбол класичний: |
|||
1 |
Федоренко Олександр Леонідович |
Факультет технічних систем та енергоефективних технологій |
4 місце |
2 |
Костромцов Віктор Вікторович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
4 місце |
3 |
Кельбас Володимир Ярославович |
Факультет технічних систем та енергоефективних технологій |
4 місце |
4 |
Котляр Юрій Романович |
Факультет іноземної філології та соціальних комунікацій |
4 місце |
5 |
Волощук Ростислав Олександрович |
Навчально-науковий медичний інститут (Фізична культура і спорт) |
4 місце |
6 |
Борщенко Костянтин Юрійович |
Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту |
4 місце |
7 |
Цацорін Дмитро Васильович |
Машинобудівний коледж Сумського державного університету |
4 місце |
8 |
ПантюшенкоГлебОлександрович |
Факультет електроніки та інформаційних технологій |
4 місце |
9 |
Лук’янецьОлександр Олександрович |
Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту |
4 місце |
10 |
Шаповал Дмитро Миколайович |
Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту |
4 місце |
11 |
Алістратов Антон Анатолійович |
Машинобудівний коледж Сумського державного університету |
4 місце |
12 |
Тренер – Бабков Володимир Михайлович |
Участь студентів-спортсменів СумДУ в змаганнях за останні роки | ||||||
Літня Універсіада | 2013 | 2015 | 2017 | 2019 | 2021 | 2023 |
Боротьба греко-римська | + | + | ||||
Бокс | + | |||||
Настільний теніс | + | + | + | + | + | |
Боротьба вільна | + | + | ||||
Боротьба самбо | + | |||||
Легка атлетика | + | + | + | + | + | + |
Регбі (ч) | + | + | + | |||
Регбі (ж) | + | + | ||||
Гандбол (ж) | + | + | + | + | ||
Баскетбол (ч) | + | + | + | + | + | |
Баскетбол (ж) | + | + | + | + | ||
Волейбол (ч) | + | + | + | + | + | |
Волейбол (ж) | + | + | + | |||
Плавання | + | + | + | + | + | + |
Гандбол (ч) | + | + | + | + | ||
Футбол (ч) | + | + | + | + | ||
Футбол (ж) | + | + | + | + | + | |
Дзюдо | + | + | + | + | + | + |
Тхеквандо (ВТФ) | + | + | ||||
Веслування на б/к | + | + | ||||
Шахи | + | |||||
Волейбол пляжний | + | + | ||||
Бадмінтон | + | + | + | |||
Спортивна аеробіка | + | |||||
Важка атлетика | + | + | ||||
Стрільба з лука | + | + | + | + | ||
Баскетбол (3 х 3) | + | + | ||||
Зимова Універсіада | 2019 | 2021 | ||||
Біатлон | + | + | + | |||
Лижні перегони | + | + | + | |||
Командні змагання | ||||||
Студентські чемпіонати/ігри | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | |
Волейбольна студентська ліга (чоловіки) | + | + | + | |||
Волейбольна студентська ліга (жінки) | + | |||||
Баскетбол студентська ліга (чоловіки) | + | + | + | |||
Баскетбол 3х3 студентська/молодіжна ліга (ч / ж) |
+ | + | + | + | ||
ЧУ з футзалу серед студентів | + | + | + | + | ||
Всеукраїнські студентські ігри з флорболу | + | + | ||||
ЧУ з паурліфтінгу серед студентів | + | + | ||||
Всеукраїнські студентс. змагання Cool race | + | + | ||||
Всеукраїнські студентські пляжні ігри | + | + | ||||
Команди СумДУ в чемпіонатах України | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | |
Баскетбол чоловіки | + | + | + | + | + | |
Гандбол (чоловіки) | + | + | + | + | + | |
Гандбол (жінки) | + | + | + | |||
Настільний теніс (жінки) | + | + | ||||
Футзал (чоловіки) | + | + | + | |||
Волейбол (чоловіки) | + | + | + | + | + |